(050) 33-425-44, (063) 10-477-49,   (067) 21-460-71, Velolux Odessa
Skype
Каталог
07.09.2017 11:05

Велосипедист, допоможи собі сам. Велотравми...

Велосипедист, допоможи собі сам. Велотравми...

Їзда на велосипеді - не тільки приємне і корисне для здоров'я заняття, але і надзвичайно травмонебезпечний вид спорту. Притому стосується це і безбашенних байкерів, що не уявляють життя без високих швидкостей і віртуозних трюків, і звичайних, тихих велосипедистів, яуі плавно прогулюються по місту або на природі. З двоколісного коня можна просто впасти, врізатися в щось, перевернутися, не втримати рівновагу, не вписатися в поворот на рівнини, асфальту або крутих схилів. Залежно від того, як і де ви впали, різними будуть і травми. А також способи надання першої допомоги при них.

Всі травми можна умовно розділити на:

• Легкі - сюди ми віднесемо удари, садини, рани, порізи та інші легкі пошкодження цілісності шкіри;
• Середньої тяжкості - тут розглянемо різноманітні переломи, вивихи та розтягнення;
• Важкі - це травми внутрішніх органів, переломи хребта і черепа.

Почнемо з легких травм:

По-перше, забиті місця. Травма це, звичайно, неприємна, але особливого лікування вона не потребує: можна помазати місце забитого відповідним гелем або кремом і туго перебинтувати (бажано еластичним бинтом). Також рекомендується на деякий час знизити навантаження на дану область, при необхідності прикладати лід.

По-друге, рани і садини. Надзвичайно поширений тип травми: невдалий поворот або трюк, нога зісковзує з педалі і готово. Що ж робити? Перш за все, рани потрібно промивати розчином перекису водню. Робити це краще не ваткою, а саме виливаючи перекис на пошкоджене місце. Тоді рідина не тільки знищить бактерії, але і видалить дрібний бруд, пісок, камінчики і т.д. Після ретельного очищення краю рани потрібно змастити йодом або зеленкою. Наносити йод слід саме і тільки на краї рани, оскільки при попаданні його на садину утворюється сильний опік, який згодом буде заважати швидкому загоєнню пошкодження. Після йоду потрібно буде накласти щільну, але не дуже тугу пов'язку. Для цього бинт спочатку складається 4-5 разів, потім кладеться на пошкодження, іншим бинтом обхоплюємо постраждалу частину тіла від більш вузького місця, йдемо до широкого, потім назад і в тому місці, де розпочата перев'язка, споруджуємо вузол.

По-третє, глибокі або великі рани. Промивати їх краще чистою водою або розчином фурациліну, щоб уникнути зараження. Далі забинтовується, як у випадку з легкими ранами, і вирушаємо в лікарню, де при необхідності рану зашиють або належним чином оброблять.

По-четверте, рани з ушкодженням вени або артерії. В даному випадку промиванням і простою пов'язкою не обійтися: потрібно накладати джгут (його роль може зіграти ремінь, мотузка, шнурок - все що завгодно, лише б воно було міцним і здатним твердо зафіксуватися). Залежно від того, що пошкоджено - вена або артерія - джгут накладається над або під раною. При пошкодженні артерії кров йде червоного кольору і палять накладається вище травми, а при пошкодженні вени кров майже чорна і палять накладається нижче. Якщо кров не зупиняється, у випадку з пошкодженням артерії потрібно підкласти під джгут що-небудь щільне - тканина або валик з бинта; у випадку з пошкодженням вени можна накласти другий джгут вже вище рани.

Травми середнього ступеня тяжкості:

Після ударів і ран найбільш популярною серед велосипедистів травмою є перелом кінцівок. Найчастіше на небезпеку наражаються довгі трубчасті кістки. Допомога при переломах у велосипедистів буде прямо залежати від того, де ви каталися. Якщо падіння (а переломи найчастіше стають наслідком падіння) відбулося недалеко від будинку, можна для початку спробувати дістатися до житла, щоб заховати велосипед і викликати швидку. При переломі руки великих проблем (зрозуміло, за винятком больові відчуття) це не складе, а при переломі ноги доведеться приловчитися, забравшись на байк і намагаючись просуватися за допомогою здорової кінцівки. Удома вам залишиться сісти в зручне крісло, зафіксувати зламану ногу або руку і чекати приїзду лікарів.

Якщо падіння відбулося далеко від будинку, в першу чергу слід зателефонувати друзям або батькам, які могли б приїхати на машині, забрати велосипед і відвезти вас до лікарні. Коли є на кого залишити байк (наприклад, ви каталися разом з друзями, або випадково зустріли знайомих), залишається тільки відразу викликати швидку і не турбувати зайвий раз постраждалу кінцівку.

Більш складний варіант: ви каталися одні, в лісі, поряд нікого немає. В цьому випадку доведеться допомагати собі та вибиратися в місто своїми силами. Для початку визначтеся з велосипедом - в залежності від того, допоможе він вам пересуватися або, навпаки, стане болючою ношею, потрібно взяти його з собою або надійно заховати де-небудь під листям або гілками. Важливо точно запам'ятати це місце, щоб потім повернутися і забрати свого двоколісного друга.

Коли з байком все вирішено, можна приступати до накладання шини. Фіксувати вона повинна суглоби вище і нижче перелому, тобто при проблемах з гомілкою фіксуються коліно і голеностоп, при пошкодженні передпліччя - ліктьовий і променезап'ястковий суглоби, при переломі плеча - плечовий і ліктьовий. Накладати потрібно як мінімум 2 шини. У ролі цієї самої шини може виступати і звичайна міцна палиця достатньої довжини. Одна палка прив'язується з одного боку, інша - з іншого (у випадку з гомілкою, наприклад, перша шина прикладається з заднього боку, друга - з бічної зовнішньої). Слід пам'ятати, що шину можна накладати на голу шкіру. Тому якщо ви в брюках і кофті з довгими рукавами, проблем не виникне, а от якщо ні - доведеться чимось обмотати нещасну кінцівку. Далі поговоримо про те, як зафіксувати шину. Для початку до одного з її кінців прив'язується бинт. Тільки не з кінця, а залишивши недоторканими сантиметрів 15. Потім двома-трьома витками палиця прив'язується до пошкодженої кінцівки, береться друга палиця і знову обхоплюється 2-3 витками. Відрізок бинта, що з'єднує першу та другу шини повинен становити близько 10 сантиметрів. Тепер можна примотували до кінцівки обидві палиці, фіксуючи одночасно названі вище суглоби. Пов'язка повинна бути досить тугою, в ідеалі суглоби абсолютно нерухомі.

Окремо слід сказати про переломах стегна. У цих випадках будуть потрібні 3 палиці. Довжина першої і другої - від пахв до промежини, третьої - від підошви до промежини. Послідовність дій така: довга палиця кріпиться до зовнішньої поверхні, інша довга - до задньої, коротка - по внутрішній. Верхні кінці повинні бути примотані до грудної клітки.

Важкі травми:

У разі тяжкої травми в місті є тільки один варіант - викликати швидку і не робити якихось поспішних дій. У таких справах краще довіритися фахівцям, і тільки їм. А що якщо ви опинилися в лісі? Доведеться дотримуватися наших порад.

Перший тип важкої травми - проникаюча рана грудної або черевної порожнини без пошкодження або з пошкодженням великих внутрішніх органів, таких як нирки, печінка, селезінка і т.д. В тому і в іншому випадку вихід буде один - перев'язати рану. Краще пластиром, але, якщо під рукою є тільки бинт, можна зробити перев'язку як в описаних вище випадках. Відразу після перев'язки потрібно максимально швидко дістатися до лікарні. У таких випадках на рахунку кожна хвилина.

При пораненнях грудної клітки краще використовувати особливу пов'язку з складеної марлевою серветки (це може бути і бинт) розміром трохи більше рани, яка відразу кладеться на пошкоджене місце і шматка поліетилену (більше серветки, кладеться на неї). Отриману пов'язку слід герметично заклеїти пластиром, а зверху намотати бинт. Така герметичність особливо необхідна, коли є підозра, що зачеплені легкі.

При іншому типі важких травм - переломах черепа і хребта - яких би то ні було рад дати не можна. Тут потрібно сподіватися на допомогу фахівців.

Тепер ви зможете про себе подбати. Але найкращий спосіб від усіх травм - обережне катання і придбання спеціального захисту. Бережіть себе!

новини
всі новини